niedziela, 14 kwietnia 2019

Anne Tyler Taniec zegara

Tytuł: Taniec zegara
Data wydania: 30-01-2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poradnia K
Ilość stron: 270
ISBN: 9788366005235

50/2019

Główną bohaterkę Wille Drake poznajemy, gdy ta chodzi jeszcze do szkoły. Poznajemy również jej rodzinę: poczciwego ojca, wybuchową matkę - miejscową aktorkę oraz młodszą siostrę Willy - Elaine. W Tańcu z zegarem dowiadujemy się  jak wyglądało jej dzieciństwo i młodość oraz relacje z rodziną. Następnie autorka zabiera nas kilka lat w przód, gdy Willa jest już studentką drugiego roku filologii.Studiuje na wymarzonej uczelni i tam poznaje Dereka, którego przedstawia rodzicom jako swojego przyszłego męża.
Chwilę później Anne Tyler znowu przenosi nas kilka lat w przód i pokazuje życie Willi, jej męża i dwóch synów. Zdawałoby się sielanka i symbioza, nic bardziej mylnego, bo gdy wszystko zdaje się być jak w zegarku nasza bohaterka doświadcza ogromnej straty, która zmienia diametralnie życie naszej bohaterki.
Kolejny przeskok w czasie i dowiadujemy się do czego były potrzebne autorce te przenosiny w czasie i czemu służyło pokazanie życia Willi od najmłodszych lat.
To wtedy nasza bohaterka dostaje telefon od byłej dziewczyny swojego syna, że ta zostaje postrzelona. Willa zgadza się zająć córką niedoszłej synowej, dziewczynką, której nie zna. Jak wpłynie to na życie naszej bohaterki? o tym musicie przekonać się sami sięgając po Taniec z zegarem.
To piękna opowieść napisana bez zbędnego zadęcia. Nie na darmo autorka jest laureatką nagrody Pulitzera i nie na darmo została nominowana do nagrody Bookera. czytając ma się wrażenie jakby poznawani bohaterowie nie byli fikcją literacką, a ludźmi z krwi i kości. Takimi mijanymi przez na każdego dnia.
Dzięki retrospekcją, których autorka nam nie szczędzi ciągle dowiadujemy się czegoś nowego, rozumiemy Willy z jej wyborami, rozumiemy dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej. Książka jest napisana lekko i wciąga tak, że nie sposób się od niej oderwać.Nie ma tu przesadnego kombinowania nad doborem słów, a historia płynie sama .
To spokojna i ciepła opowieść o relacjach międzyludzkich, samotności i rodzinie. To podróż przez życie, która uświadamia nam, że czas nie stoi w miejscu i tylko od nas samych zależy jak go wykorzystamy.
Polecam Taniec z zegarem wszystkim, którzy lubią książki lekkie,  a jednocześnie takie, które podnoszą na duchu.

Moja ocena 8/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni internetowej taniaksiazka.pl2 komentarze: