sobota, 8 czerwca 2019

Marta Kruczek Ci inni za murem


Data wydania: 12-03-2019
Wydawnictwo: Poligraf
Ilość stron: 196
ISBN:9788381590884

74/2019

" Świat jest wystarczająco przerażający i dlatego powinno się robić co tylko można, żeby uczynić go piękniejszym".

Wiecie, że kocham debiuty, ale też wiecie, że nie sięgam po fantastykę czy fantasy, bo to zupełnie nie moja bajka. Jakiś czas temu autorka, Pani Marta Kruczek szukała recenzentów na instagramie i pomyślałam sobie: hmm dlaczego by nie spróbować. Sięgnęłam po Ci inni za murem zupełnie w ciemno i nie mając jakiś wygórowanych oczekiwań, w zasadzie to nie wiedziałam co mnie czeka. Ot takie jajko niespodzianka.
Nie zdawałam sobie nawet sprawy, że książka będąca połączeniem horroru, kryminału i powieści psychologicznej tak mnie wciągnie. Muszę przyznać, że to zdecydowanie udany debiut i mam wrażenie, że o Pani Marcie usłyszymy jeszcze nie raz.
Czwórka przyjaciół: Mila i Michał, a także Ewelina i Tomek postanawiają pewnego razu wybrać się..do miasta zombi. Miasta, które z pozoru funkcjonuje normalnie, ale to tylko w ciągu dnia, bo w nocy jego mieszkańcy przemieniają się w bestie, które nie pamiętają tego co robiły. Mila od początku jest dosyć sceptycznie nastawiona do tego wyjazdu i nie wzbudza w niej takiego entuzjazmu jak w pozostałych uczestnikach wycieczki.
Miasto zombi zapewnia swoim turystom różnorakie atrakcje: wspinaczki, są kawiarnie, sklepy i wszystko z pozoru wygląda zwyczajnie. Mieszkańcy miasta wyróżniają się tylko czerwoną opaską, którą noszą na ręce.
Nasi bohaterowie korzystają z wszystkiego bardzo chętnie do czasu, gdy dwoje z nich zostaje zamordowanych. Czy zrobili to mieszkańcy miasta? Czy może ktoś spośród " normalnych"? Mila chwyta się wszystkiego, aby wyjaśnić tę zagadkę, ale czy jej się to uda? przekonajcie się sami sięgając po Ci inni za murem.
Marta Kruczek stworzyła książkę, która stawia przed nami trudny temat : odmienność? Boimy się jej czy jesteśmy w stanie ją zaakceptować. Pod zombi można w zasadzie wstawić wszystkich tych, którzy wyróżniają się od tak zwanych "normalnych".
To zdecydowanie udany debiut, który czyta się płynnie i gładko. Bohaterowie są wyraziści i nie można im nic zarzucić. Ale mało tego koniec zapowiada kontynuację, po którą zdecydowanie sięgnę chociażby po to, aby zobaczyć jak rozwija się warsztat autorki.
To wybuchowy debiut, który mogę polecić każdemu kto szuka wciągającej lektury i każdemu kto stara się w książkach znaleźć drugie dno.


Moja ocena 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce Pani Marcie Kruczek


3 komentarze:

  1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a szkoda, bo temat, jak najbardziej mnie interesuje. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja czytałam i gorąco polecam.

    OdpowiedzUsuń