środa, 13 marca 2019

Wojciech Czernek Lot IkaraData wydania: 10-04-2019
Wydawnictwo: WasPos
Ilość stron: 290
ISBN: 9788366070622

34/2019

"Złamane serce potrafi zmienić człowieka nie do poznania, lecz ile osób w takim stanie jest w mocy powiedzieć: stało się. Trudno. Ale życzę mojej miłości jak najlepiej i zrobię dla niej wszystko. Bo właśnie na tym powinno polegać to piękne uczucie - na bezinteresownym oddaniu".

Kolejne moje odkrycie. Kto powiedział, że tylko kobiety potrafią pisać pięknie o miłości. Okazuje się, że i mężczyźni radzą sobie z tematem znakomicie i mogą śmiało konkurować z najpopularniejszymi autorkami literatury kobiecej.
Kinga, bo tak ma na imię główna bohaterka, rozpoczyna pracę jak nauczycielka języka polskiego w bielskim liceum ogólnokształcącym. Już na dzień dobry ma "wejście", bo najpierw nie poradziła sobie z drzwiami, a potem przewróciła się na schodach. Kobieta jest pełna złych przeczuć, bo wiadomo jaka jest współczesna młodzież i potrafi dopiąć łatkę każdemu, nawet z błahego powodu . Praca to spełnienie jej marzeń, sposób na ucieczkę  z domu, w którym od pewnego czasu nie dzieje się najlepiej. Kinga odnosi wrażenie, że mąż każdego dnia traktuje ją gorzej, brakuje między nimi porozumienia, rozmów i wzajemnego szacunku. Ale jak się okazuje podczas lektury Lotu Ikara mąż Kingi, Dominik na szacunek i sympatię czytelnika absolutnie nie zasługuje. Dla mnie od pierwszej strony był oślizgły i niesympatyczny.
Kinga mocno angażuje się w pracę nauczycielki, ale i nie tylko, bo nasza bohaterka wdaje się w romans z jednym ze swoich uczniów. Janek to niebywale inteligentny młody człowiek, który właśnie rozstał się ze swoją zaborczą dziewczyną, nie tak dawno zmarła jego mama i nie najlepiej układają się jego stosunki z ojcem. To właśnie skomplikowana sytuacja obojga rzuciła ich sobie w ramiona. Czy wyjdzie to im na dobre? Przekonajcie się sięgając po Lot Ikara, który będzie miał premierę dosłownie za parę dni, bo na początku kwietnia.
Autor pokazuje w swojej książce nauczyciela z powołania takiego, który mocno angażuje się w swoją pracę. Kinga prowadzi spotkania po godzinach z młodzieżą. Klub dyskusyjny nosi właśnie nazwę Lot Ikara. Dlaczego ? Skąd taka nazwa? I czy jak dla mitycznego Ikara ten lot zakończy się dla Kingi upadkiem? Sprawdźcie sami, naprawdę warto sięgnąć po książkę Pana Wojciecha. Ja muszę koniecznie przeczytać debiut autora, bo Pan Czernek pisze w sposób nieszablonowy i zajmujący. Muszę sprawdzić jak wyglądał jego debiut :)
Na koniec Wam jeszcze powiem, że zakończenie zwaliło mnie kompletnie z nóg. Takiego się zupełnie nie spodziewałam.

Moja ocena 9/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu WasPos


2 komentarze:

  1. Jakoś nie moje klimaty. Myślę, że w sumie tak na prawdę dość oklepany motyw i książka bez większego przesłania. Poza tym patrząc z perspektywy osoby, która miała już do czynienia ze szkolnictwem, to jakoś mało mnie przekonuje romans nauczycielki z uczniem. Może miało być kontrowersyjnie, ale już chyba bardziej przekonałaby mnie ta książka, gdyby coś wywiązało się między nauczycielami, co wydaje mi się bardziej realne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może i banał, ale napisany fajnym językiem i czyta się wyjątkowo dobrze

      Usuń