czwartek, 11 lipca 2019

Agnieszka Cubała Miłość 44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości


Data wydania: 16-07-2019
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 468
ISBN: 9788381691192

90/2019

"Jeśli w życiu czegoś się chce, naprawdę chce, to nigdy nie jest za późno. Bo chcieć to móc."

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Był to największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. Uczestnikami Powstania byli w większości młodzi ludzie, których marzeniem było żyć. Żyć w wolnej Polsce i kochać pierwszą młodzieńczą miłością.
Agnieszka Cubała na kartach powieści zebrała 44 prawdziwe historie powstańczej miłości. To była dla mnie niesamowita przyjemność, że miałam okazję przeczytać książkę tuż przed premierą i na parę dni przed wybuchem Powstania. Autorka zafundowała mi  niezapomnianą wędrówkę po okupowanej Warszawie.Ja lubię książki z historią II wojny światowej w tle i chociaż lubię nie jest dobrym określeniem, bo nie można lubić bólu, głodu i śmierci, ale można być dumnym z tego czego dokonali młodzi warszawiacy. I nie ważne jest tutaj czy wygrali czy przegrali. Najważniejsze według mnie jest to, że potrafili się zjednoczyć i stanąć ramię w ramię przeciwko wrogowi. pamiętam jak niesamowite wrażenie zrobiły na mnie groby powstańców na Warszawskich Powązkach. Las krzyży brzozowych to widok, który na trwałe wrył się w moją pamięć i nie daje o sobie zapomnieć.
Miłość 44 to historie miłości ludzi, którzy nie wiedzieli czy dane im będzie oglądać jutro. Żyli tu i teraz, nie mieli gwarancji na długie i szczęśliwe życie. Jutro mogło dla nich już nie istnieć, a jednak kochali pierwszą miłością i z desperacją, że będzie im wspólnie dożyć starości. To wzruszająca książka podczas czytania której jakaś dziwna mgła stawała mi przed oczami. Wzruszyła mnie bardzo historia jednej z uczestniczek powstania, która będąc w ciąży każdym kawałkiem chleba czy garstką kaszy dzieliła się ze swoim mężem.Dla niej nie ważna była ona, ważny było on.
Młodzi ludzie bardziej niż śmierci bali się samotności. Bali się, że nie uda im się poznać smaku miłości. Historię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego ukochanej Basi zna prawie każdy chociażby z lekcji języka polskiego. I tej historii nie brakuje w Miłości 44, ale oprócz nich mamy innych znanych ludzi jak Mirę Ziemińską Sygietyńską i jej męża Tadeusza czy Romana Bratnego, ale i takich zwyczajnych młodych ludzi, którym przyszło żyć w tamtych okropnych czasach.
Nie wszystkie z tych związków przetrwały. W większości przerwała je śmierć, która czaiła się z każdego rogu i z każdego dachu. Nie wiadomo było kogo sięgnie kula gołębiarza.
Śluby w tamtym czasie były brane spontanicznie. On w panterce, ona w bluzce i spódniczce, a za bukiet służyły ukradzione kwiaty
To książka, którą powinien przeczytać każdy. Wzrusza od pierwszej strony,a każda historia spisana przez autorkę to historia nas, Polaków. Nie należy zapominać, ze Powstanie to ludzie i to tacy przez duże L. ludzie, którzy poświęcili swoje życie po to, abyśmy mogli żyć w niepodległej Polsce. Tylko czy my umiemy to docenić?
Mnie ta książka oczarowała i wiem, ze pewnie niejednokrotnie po nią sięgnę, bo są książki, które należy znać tak po prostu.
Widać tu ogrom pracy włożony przez autorkę, bo samo zebranie tych historii to już nie lada wyczyn. Nie sposób tez nie wspomnieć o zdjęciach, które znakomicie oddają obraz tamtych dni i pokazują jak wyglądała Warszawa.


Moja ocena 10/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Prószyński i S-ka


2 komentarze:

  1. Uwielbiam tego rodzaju książki. Tę również mam w planach przeczytać. 😊

    OdpowiedzUsuń