Strony

wtorek, 6 lutego 2018

Joanna Jax Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadzieiAutor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf S.A.
Cykl: Zemst i przebaczenie (Tom 5)
Liczba stron: 416
ISBN: 9788378355359
Gatunek: Literatura obczyjaowa
Data wydania: 29-11-2017


14/2018
"Każdy człowiek będzie nosił w sobie bliznę do końca swojego żywota,  i nawet jeśli świat się kiedyś opamięta,te blizny pozostaną w ludzkich duszach na zawsze ".
Uffff to już niestety przeczytana piąta część Zemsty i przebaczenia i...jest mi z tego powodu niezmiernie przykro. Pani Joanna ma niezwykły dar snucia opowieści i sprawia, że człowiek ma wrażenie jakby się znalazł na kartach powieści. To niezwykły dar pisania, który powoduje, że człowiek ciągle czuje niedosyt i chciałoby się czytać jeszcze i jeszcze. Ja przyznam szczerze długo zwlekałam z czytaniem, bo tak sobie myślałam, że 5 tomów  (a niebawem 6) to nie dam rady,  bo ile można czytać o wojnie. Otóż kochani można i już żałuję, że niebawem nastąpi koniec.
Autorka w cudny sposób snuje opowieść o dalszych losach Hanki i Alicji, Igora i Waltera, a także znienawidzonego przeze mnie Emila. II wojna światowa dobiega końca, Europa próbuje podnieść się z ruin. Cxy dla wszystkich koniec wojny oznacza upragnione szczęście? Czy nasi bohaterowie będą umieli się odnaleźć w powojennej rzeczywistości?czy miłość i przyjaźń wygrają po raz kolejny?
Hanka zaczyna swoje życie w Londynie, ale czy u boku ukochanego Igora?Julian wraz z żoną wiedzie życie w Szwajcarii? Czy jest szczęśliwy?  Czy umie sobie spojrzeć w lustro? Dla Alicji wojna ma fatalne następstwa? Jakie. ...to już musicie przeczytać. Igor przestaje wierzyć bezkrytycznie w komunistyczne ideały, ale one niestety  wystawiają mu rachunek. Tylko Emil jak to z szubrawcami bywa umie się odnaleźć w nowym świecie. Tylko jeden Szymek przekonał się co to za ziółko.
"Chłopiec czuł się tak, jakby w jednej chwili wszystko,  w co wierzył, runęło,a on kolejny raz w swoim życiu pozostał kompletnie sam".
Joanna Jax w rzetelny sposób przekazuje nam historię, pokazuje wyjątkowy obraz powojennej Polski i dla kontrastu atmosferę Zachodu.  To nie tylko powieść o przyjaźni i historii,ale także o nadziei. ..tej w lepsze jutro.
Nie sposób nie zwrócić uwagi jak pięknie mówi Pani Joanna o miłości
"Miłość jest wtedy,  gdy wciąż myślisz o swojej wybrance, martwisz się o nią,  pragniesz jej szczęścia i uśmiechu, kiedy każda chwila z nią spędzona jest dla ciebie cenna i ważna. .."
Wiem, że się powtarzam, ale mam wrażenie, że każdy kolejny tom jest lepszy od poprzedniego i aż się boję co będzie w ostatnim, ale to dopiero za jakiś czas. ....
Moja ocena 10/10.

2 komentarze:

  1. Znam prozę tej autorki i jestem nią zachwycona!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też:) czekam z niecierpliwością na ostatni tom i w zapowiedziach jest kolejna:)

    OdpowiedzUsuń