Strony

wtorek, 20 września 2022

Elżbieta Gizela Erban Panna z Jaśminowa


 Data wydania: 13-09-2022
Wydawnictwo: Videograf
Ilość stron; 392
ISBN: 9788378359746


Po Pannę z Jaśminowa Elżbiety Gizeli Erban sięgnęłam przez wrodzoną ciekawość, bo to moje pierwsze spotkanie z autorką. Książka została wydana pośmiertnie, bo autorka zmarła niestety w lutym bieżącego roku. Panna z Jaśminowa jest pierwszą częścią jedenastotomowej serii Kochankowie Burzy. Jestem przekonana, że przeczytam całość, bo autorka nie tylko doskonale oddała tło historyczne, ale i świetnie wplotła wątek romantyczny. A spójrzcie tylko na okładkę. Można się w niej zakochać od samego patrzenia. Już oczami wyobraźni widzę całość na półce 9 pod warunkiem, że mąż znajdzie miejsce na nowy regał). Zauważyłam, że autorka ma w swoim dorobku trylogie Fatalne zauroczenie, po która koniecznie muszę sięgnąć.
Elżbieta Gizela Erban zabrała mnie w niezapomnianą podróż do Polski, która znajdowała się pod zaborami, do czasów, gdy kobiety z towarzystwa zamiast kolorowych kreacji przywdziewały czarne suknie, a wreszcie do czasów, gdy wyprawiane są wielkie bale, a w środowisku arystokratów intryga goni intrygę. To rosowi hipokryci z krwi i kości.
W Pannie z Jaśminowa poznajemy młodziutką Nine, która po śmierci rodziców znalazła miejsce pod skrzydłami Boratyńskich. Dziewczyna nie ma łatwego życia, a jej opiekunowie najchętniej pozbyliby się ciężaru, ale co ludzie powiedzą i przecież ich nieskalanym wizerunku pojawią się rysy. Nina może na szczęście liczyć na wsparcie niani jagi i kuzynki Bini, córki  Boratyńskich. Gdy Nina ma 15 lat na swoim pierwszym balu, który jest jej wejściem w świat zostaje przedstawiona hrabiemu Klonowickimu, który jej dalekim krewnym. Spotkanie to odmieni życie naszej bohaterki. Nina zakochuje się od pierwszego wejrzenia tym pierwszym, niewinnym zakochaniem. Nie interesują jej rozmowy toczone podczas balu, nie interesuje jej los królestwa Polskiego. Dla Niny liczy się każda sekunda spędzona z dalekim krewnym. 
Binia szykuje się do ślubu i należy skompletować jej wyprawę. Wiąże się do z wyjazdem do stolicy. Podczas ich pobytu w Warszawie dochodzi do masowych protestów ludności, która domaga się od cara swobód obywatelskich i wolności. Świadkiem tych krwawych zamieszek jest Nina i jej kuzynka. Młode dziewczęta widzą jak Kozacy krwawo tłumią zamieszki, a kraj pogrąża się w Żałobie narodowej.
Wraz ze ślubem Bini ma skończyć się pobyt naszej bohaterki pod "opiekuńczymi" skrzydłami Boratyńskich. Nieświadomy uczuć jakimi darzy go młodziutka Nina, Klonowicki zostaje jej prawnym opiekunem i proponuje jej przenosiny do jego rodzinnego majątku w Makowie. Jak potoczą się losy Niny w Makowie? Jak ułożą się jej stosunki z żoną opiekuna? Tego dowiecie się sięgając po Pannę z Jaśminowa Elżbiety Gizeli Erban. Czy sierota bez posagu ma szanse na lepsze życie? 
Jestem pod wrażeniem jak autorka w doskonały sposób odtworzyła klimat tamtych dni. Z zapartym tchem czytałam opisy bali, kreacji i życia wyższych sfer. To trudny i burzliwy okres w dziejach Polski, ale autorka poradziła sobie z nim rewelacyjnie. Tło historyczne, bohaterowie wykreowani przez autorkę, emocje i sytuacja polityczna Polski sprawiły, że dla książki zarwałam noc, ale nie żałuję i już zacieram ręce na drugą część, która będzie zatytułowana Na dworze w Makowie i ukaże się podobno za dwa miesiące.
To świetna lektura na długi jesienny wieczór, polecam

Moja ocena 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuje Wydawnictwu Videograf




2 komentarze:

  1. Chętnie wybiorę się w swego rodzaju literacką podróż wehikułem czasu.

    OdpowiedzUsuń